Banner Headline 01

Zvyšovanie výrobných cien v priemysle na domácom trhu sa po minuloročných výrazných rastoch v tomto roku spomaľuje.

Domáci trh bol vyššie

Výrobné ceny v poľnohospodárskej výrobe dlhodobo ťahajú nahor najmä dynamické rasty živočíšnych produktov. Ceny stavebných materiálov vzrástli už len jednociferne, aktuálny rast bol najnižší od začiatku leta 2021. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci medziročne vyššie o 27,7 % a medzimesačne klesli o 1,3 %. Vývoj ovplyvnil podobne ako v predošlých mesiacoch najmä medziročný rast cien v dodávkach elektriny a plynu, ktoré stúpli na 60,1 %.

Pokles v produkcií kovov

Vo váhovo dôležitých odvetviach slovenského priemyslu ceny vzrástli v produkcii dopravných prostriedkov o 11,1 % a vo výrobe z gumy a plastu o 18,3 %.

Tržby Heneken Group vlani prekročili pol miliardy eur a avizuje ďalší rast

Naopak, medziročný pokles výrobných cien sa prejavil v produkcií kovov a kovových konštrukcií o 4,8 % a tiež v spracovaní ropných produktov o 2,6 %. Ceny priemyselných výrobcov na export boli medziročne vyššie o 9,1 %, medzimesačne stúpli o 1 %.

Ceny stavebných prác

Ceny poľnohospodárskych výrobkov boli v marci medziročne vyššie o 21,5 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 6,9 % vyššie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov vzrástli o 35,7 %.

Z rastlinných výrobkov sa zvýšili najmä ceny zemiakov o 47,2 % a zo živočíšnych výrobkov sú dlhodobo medziročne vyššie najmä ceny slepačích konzumných vajec, aktuálne v marci o 77,7 % a ceny surového kravského mlieka o 36,5 %.

Ceny stavebných prác v porovnaní s februárom 2023 vzrástli o 1,2 %, medziročný rast dosiahol 15,1 %. Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve boli medziročne vyššie o 9,4 %, v porovnaní s februárom vzrástli o 2,7 %.

 

Banner Headline 1920x590px 02

INFOSERVICE