Banner Headline 01

banka usa 2023 1Jedno je jasné – rastúce finančné a ekonomické problémy jednoznačne prevalcujú centrálnu banku. Ale pred tým ešte Fed hrdo zvýši úrokové sadzby.

Simultánne krachy amerických komerčných nehnuteľností a dlhopisového trhu sa stretli spolu s nepoistenými vkladmi v bankovom systéme vo výške až deväť biliónov dolárov. Tieto vklady môžu rýchlo v kybernetickom svete zmiznúť iba za jedno jediné popoludnie,“ píšu Ambrose Evans-Pritchard a Jeremy Warner pri analýze pre Telegraph.

Mnohé uvedené riziká sa zhmotnili v krachoch troch bánk za posledných päť týždňov. Ale zdá sa, že situácia nekončí! V utorok sa aj naďalej bankové akcie prepadávajú. Akcie banky Western Alliance Bancorporation obchoduje so stratami až viac ako 20% a PacWest Bancorp stráca neuveriteľných 30%.

Dokopy akcie Western Alliance stratili od začiatku roka 50 % a PacWest 70 %. Ich vývoj pripomína situáciu zachraňovanej First Republic. Investori začínajú byť nervózni a akcií rizikových bánk sa zbavujú vo veľkom.

banky usa 2023

Index amerických regionálnych bánk SPDR S&P Regional Banking ETF (KRE) počas utorka stratil 7 % a začína sa obchodovať na nových ročných minimách. Od začiatku tohto roka stratili takmer 30 %. Ani ubezpečenie šéfa americkej banky JPMorgan, Jamieho Dimona, že „táto časť krízy sa skončila“ nezabralo.

Faktom je, že J. Dimon sa mýli rovnako ako šéf Fedu Jerome Powell. Dôvod je veľmi jednoduchý – obaja si veľmi želajú, aby sa situácia upokojila a zlepšila. Pravdou ostáva jediné – americká vláda ani JPMorgan nemajú na to, aby zachránili všetky americké banky, ktoré majú problémy. Až polovica z nich je totiž insolventná.

Americké banky sú plné zlých úverov

To je záverom spoločnej analýzy autorov Hooverovho inštitútu. Podľa ich výpočtov až polovica z 4 800 amerických bánk už prišla o svoj kapitál, z čoho vyplýva že ich kapitál klesol do záporných hodnôt.

Z amerických zákonov vyplýva, že nie všetky straty musia banky oceňovať na základe trhových cien. Príkladom sú vládne dlhopisy, ktoré sa účtujú v nominálnej hodnote a nie trhovej. Tento fakt znamená jediné – masívne straty dlhopisov pri vyšších úrokových sadzbách si banky nemusia priznať, tie sa ukážu až vtedy, keď dôjde k predaniu dlhopisov.

 

Fakt, že americké banky si nemusia účtovať všetky svoje aktíva na základe trhových cien, neznamená to, že sú insolventné. Podľa výpočtov Hooverovho inštitútu až viac ako polovica z 2 300 amerických bánk má aktíva nižšie ako je hodnota ich pasív. Je to kvôli tomu, že banky držia dlhopisy, ktoré stratili na hodnote bilióny dolárov.

Je to strašidelné. Tisíce bánk sú pod vodou,“ povedal profesor Amit Seru, bankový expert na Stanfordskej univerzite. „Nepredstierajme, že sa jedná iba o Silicon Valley Bank a First Republic. Veľká časť amerického bankového systému je potenciálne insolventná“.

Nejde iba o malé a regionálne banky, podľa ich výpočtov je až jednou z desiatich najzraniteľnejších bánk globálna systémová inštitúcia s aktívami nad jeden bilión dolárov. Do tejto skupiny patria aj tri ďalšie veľké banky s aktívami na viac ako štvrť bilióna.banky usa 2023 2

Tento fakt predstavuje pre politikov zásadný problém. Pole možností sa míňa aj napriek všetkým starým aj novým nástrojom centrálnej banky a mimoriadnej ochrane nepoistených vkladov, keďže sa nepodarilo vybudovať dôveru v bankový sektor po krachu Silicon Valley Bank a First Republic. Do úvahy prichádzajú iba dve jediné možnosti.

Prvou je, že vláda zavedie ochranu na všetky bankové vklady, a teda aj tie nepoistené. Ale keďže úrad na ochranu vkladov (FDIC) má aktíva len v hodnote 127 miliárd dolárov, štát by riskoval obrovské potencionálne straty v biliónoch dolárov. Politicky sa jedná o veľmi problematický krok. Najmä v tom, ak by vláda garantovala vklady bohatým Američanom peniazmi všetkých.

Ale pravdou ostáva, že ani takýto radikálny krok by nevyriešil problém solventnosti. Straty investorov z vyšších úrokových sadzieb, vrátane bánk, dosahujú päť biliónov dolárov. Pri bankovom kapitáli dva bilióny dolárov, ide o značný nepomer. Jediným riešením je radikálne znížiť úrokové sadzby. Vďaka tomu by sa znížili aj nerealizované straty bánk a zároveň by sa zmiernili tlaky na stratu investorov do problematických komerčných realít. Reťazovej reakcií v bankovom sektore pomôžu jedine výrazne nižšie sadzby.

Fed je ale aj naďalej hluchý aj slepý a bojuje s inflačnou chimérou, aj napriek tomu, že ekonomika aj trh práce sa prudko spomaľujú. A tak s najväčšou pravdepodobnosťou opäť zvýši sadzby. Tentokrát už naposledy.

Centrálna banka bola vždy politicky riadenou inštitúciou, ktorú riadili politici a nie ekonomickými expertmi. Podľa toho jej politika a následky tejto politiky aj vyzerajú.

Banner Headline 1920x590px 02

INFOSERVICE